Tjelesna aktivnost starijih osoba bitan je faktor. Osobe koje su tjelesne aktivnije osjećaju se životno ispunjenije, a samim time nalaze se u boljem zdravstvenom stanju.
Redovito treba biti dnevno aktivan najmanje 30 minuta. Ako starija osoba nije prije bila aktivna, treba početi postupno i svaki dan produžavati i intenzivirati vježbanje, a ako je potrebno, prije početka posavjetovati se s liječnikom. Treba izabrati onaj sadržaj koji odgovara Vašoj sposobnosti i koji ćete odraditi sa zadovoljstvom.
Osobe starije životne dobi dijelimo na:
- Mladi- stari od 65 do 75, 80 godina – uglavno dobrog fizičkog zdravlja
- Stari- stari od 75 do 90 godina, veći broj kroničnih osoba
- Vrlo- stari od 85 i dalje, većina im je potrebna pomoć okoline.
Osobe srednje i starije životne dobi je posebna populacija koja nalazi svoje mjesto u društvu, a njihovi specifični problemi su posljedica zdravstvene, sociološke, psihološke i biološke prirode.
Ukoliko bi se htjelo na ove probleme djelovati preventivno onda je od bitne važnosti napomeniti da osobe srednje i starije životne dobi treba usmjeravati ka sportsko-rekracijskim aktivnosti.
Osobe koje su rekreativno aktivne :
- Smanjuju mogućnost nastanka „staračkih“ bolesti poput osteoporoze, dijabetesa, pretilosti
- Postižu cjelokupni nivo kvalitete života
- Smanjuje se rizik od ozljeda prilikom pada jer se aktive osobe nalaze u boljoj kondiciji
- Poboljšava se društveni život, smanjuje se postotak drepresije i tjeskobe
- Motorički su sposobnije
- Smanjenje rizika od moždanog udara
- Imanju manjih problema s cirkulacijom i snom.
Bitno je starije osobe motivirati da se fizički rekreiraju, starijim osobama potreban je poticaj, a nebi bilo loše kada bi u Hrvatskoj bilo više fitness centara namjenjeno osobama starije životne dobi. Predlažemo jeftinije cijene članarina fitness centara i grupna okupljanja starijih osoba, tako će uz tjelovježbu moći nastaviti i druženje sa osobama svoje životne dobi.