Najčešće pojačivač okusa i umjetno sladilo koje je do 200 puta slađe od šećera je Aspartam. Aspartam možemo naći pod E brojem E951.Aspartam je odobren u hrani 1981. Godine, a u napitcima 1983. godine.
Aspartam je daleko najopasnija supstanca na tržištu koja koja se nalazi u hrani i napitcima (u tzv. “sugar-free” žvakaćim gumama, prim. prev.) On je odgovoran za preko 75% prijava štetnih efekata dodataka za hranu, koje su podnijete američkom Zavodu za Zaštitu Zdravlja (FDA). Mnoge od tih reakcija su veoma ozbiljne, uključujući gubitak svijesti i smrt, kao što je to objavljeno još u veljači 1994.g. u izvještaju Zavoda za Zdravlje i Zdravstvene Usluge (Department of Health and Human Services). Nekoliko od 90različitih zabilježenih simptoma izazvanih od strane aspartama, koji su navedeni u ovom izvještaju uključuju:
- glavobolja/migrena
- vrtoglavica
- gubitak svjesti
- mučnina
- utrnulost
- grčenje mišića
- povećanje težine
- osip na koži
- depresija
- umor
- razdražljivost
- ubrzanje rada srca
- nesanica
- problemi sa vidom uključujući i gubitak vida
- gubitak sluha
- smetnje kod disanja
- napadi nemira i panike
- smetnje u govoru
- gubitak ukusa
- vrtoglavica
- tinitus
- gubitak pamćenja
- bolovi u zglobovima.
Aspartam se sastoji od tri kemikalije: aspartamska kiselina, fenilalanin i metanol. U knjizi, Prescription for Nutritional Healing, (autori James i Phyllis Balch), aspartam je svrstan u kategoriju “kemijskih otrova.”
Literatura:
- Blaylock, Russell L., Excitotoxins: The Taste That Kills (Health Press, Santa Fe,New Mexico, c1994). One of the best books available on excitotoxins. Well worth reading!
- H. J. Roberts, M.D., Aspartame (NutraSweet), Is it Safe? Available from the Aspartame Consumer Safety Network.